W samej rozgrywce gracze pełnią rolę odkrywców przemierzających kosmiczną przestrzeń w celu poznania i zbadania nowych, tajemniczych planet. Oprócz Misji Badawczej do dyspozycji mamy jeszcze dwie całkiem odmienne formy eksploracji kosmosu. Pierwsza to Wyścig Międzyplanetarny tu główną rolę odgrywać będą refleks, spostrzegawczość i koncentracja. Druga to Podstawy Nawigacji bazuje na układaniu historii, skojarzeń i ich prawidłowym zapamiętywaniu z elementem szacowania ryzyka.
Zasady Odysei nie są skomplikowane i można je łatwo przyswoić, jednak rozgrywka cały czas jest bardzo angażująca i wymaga koncentracji. Co ciekawe, gracze bez względu na wiek mogą rywalizować ze sobą i mają równe szanse na wygraną. Jest to możliwe dzięki mechanice gry, która daje możliwość nadrobienia braków strategicznych dobrą pamięcią, a graczom ze słabszą pamięcią umożliwia bardziej strategiczne podejście do rozgrywki.
Malownicze, barwne i pełne szczegółów grafiki ułatwiają, a nawet niejako wymuszają świadome stosowanie metod pamięciowych. Gra rozwija myślenie narracyjne wraz z umiejętnością budowania i artykułowania opowieści, jednocześnie angażując do planowania, przewidywania konsekwencji swoich działań, a także do analizowania zmieniającej się sytuacji na planszy. Niewielka doza negatywnej interakcji nie zniechęca, ale mobilizuje do rozwoju i szukania lepszych rozwiązań taktycznych.
Założeniem autorów było zilustrowanie gry w taki sposób, by na planszach (kartach planet) grafiki były kompozycjami posiadającymi mnogość szczegółów, by opowiadały jakąś historię, nie ograniczając równocześnie możliwości swobodnej interpretacji ich zawartości. Planety miały być możliwie różnorodne. Pojedyncze grafiki musiały być niezależnymi tworami, a jednocześnie miały posiadać pewne punkty wspólne tak, aby pasowały do całości i jako całość tworzyły spójny świat. Nie było to łatwe zadanie. Grafiki powstawały przez wiele miesięcy, wymagały wielu godzin pracy i szlifowania szczegółów. Ich ostateczny efekt śmiało możemy nazwać dziełem sztuki.
ROZGRYWKA
Pamiętaj i myśl: Quad-Ruple czy Tri-Trap?Głównym celem misji Odyseja jest zebranie 5 różnych żetonów próbek. Dokonywać tego możemy poruszając się po różnych układach planet. Układy te, zwane Galaktykami, dostosowane są do wieku i możliwości graczy. W instrukcji proponujemy kilka Galaktyk, zachęcamy jednak do tworzenia własnych.
Na pierwszy ogień trudniejsza Galaktyka Quad-Ruple. Macie do dyspozycji 17 planet. Aby polecieć swoją rakietą na sąsiednią planetę, należy najpierw odkryć jej widok. Musicie w pierwszej kolejności patrzeć na ruchy graczy i zapamiętywać, jakie widoki były odkrywane. Oprócz zapamiętania trasy stworzonej z widoków planet, musicie jeszcze uważać na przeciwników i ich paskudne chwyty. Sami również będziecie je stosować, ale tylko jeżeli będziecie mieć wystarczającą ilość gwiezdnego pyłu by je kupić. Musicie też pamiętać o przestrzeganiu kwarantanny, żeby nie zniszczyć żadnej z planet.
Mniej wymagająca opcja rozgrywa się w Galaktyce Tri-Trap.
- Po 9 planetach łatwiej jest poruszać się najmłodszym graczom. Nadal zbieracie żetony próbek i pilnujecie kwarantanny, ale nie ma paskudnych chwytów i opieracie się wyłącznie na technikach pamięciowych. Niby łatwo, lecz pozorna bułka z masłem potrafi czasem stanąć ością w gardle większość znanych nam sześciolatków rozkłada tu starszyznę na łopatki.
Spiesz się! To Kosmiczny Wyścig!
- W tym wariancie układacie tor z planet. Kiedy aktywny gracz rzuci kostką, wszyscy gracze błyskawicznie sprawdzają, na którą planetę przesunęłaby się rakieta rzucającego (stosownie do liczby oczek), następnie szukają widoku tej planety. Gracz, który wskaże właściwy widok jako pierwszy, przesuwa swoją rakietę o tyle planet, ile oczek wypadło na kostce. Teraz kostkę przejmuje kolejny gracz. Ta wersja Odysei jest niezwykle dynamiczna. W Wyścigu liczy się spostrzegawczość, refleks i tempo dobrze zostawić trochę miejsca do podskakiwania i przepychania łokciami!
Chcesz solo? Oto Samotna Misja.
- W tym trybie, pojedynczy gracz musi zebrać wszystkie Próbki, nie dając się przy tym pożreć Potworowi Czarnej Dziurze, który reaguje coraz szybciej i pochłania coraz więcej Planet. Można grać w ten tryb kooperacyjnie. Na zdjęciu widać planety pożarte już przez potwora- to te ogryzione z robaczkiem (ilustracja znajduje się na rewersie każdej planety).
Opowiadaj historie: Podstawy Nawigacji Międzyplanetarnej
- Od tego powinni zacząć najmłodsi oraz ci, którzy chcą poprawić swoje wyniki w zapamiętywaniu nauka budowania skojarzeń i łączenia ich w historie pomoże im później powalczyć w pozostałych wariantach Odysei. Ta opcja gry polega na odkrywaniu kolejnych planet ze wspólnego stosu i tworzeniu historii tak, by każda odsłaniana planeta nawiązywała do poprzedniej. Każdy kolejny gracz odkrywając kartę, wplata ją w opowieść i odkłada na stos kart odkrytych. Wszyscy gracze starają się zapamiętać opowiedziane historie, żeby w drugiej części rozgrywki bezbłędnie odtworzyć kolejność kart. Tu też zdobywamy i tracimy kryształy, a wygrywa zdobywca największej ich ilości.